برای فعال کردن بزرگنمایی کلیک کنید
loading...
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
چشم انداز نقشه راه ماهواره ترکیبی زمین موقعیت من تمام صفحه قبل بعد
تنظیمات جستجوی بیشتر
تنظیمات جستجوی بیشتر
نتیجه : 0 مورد نمایش نتایج
نتایج جستجوی شما

مشاور املاک چیست؟

ارسال شده توسط admin بر 1399-09-25
0

مشاور املاک چیست؟

مشاور املاک که در انگلیسی به صورت Real estate نوشته می شود. به بنگاه های معاملاتی گفته می شود. که به کسب و کار (بیزینس) املاک و مستغلات خرید، فروش، پیش فروش و اجاره مشغول می باشند. کلمه estate در انگلیسی معناهای مختلفی از جمله ملک، املاک، دارایی، دسته، طبقه، حالت و وضعیت دارد.

مشاورین املاک کشور عمدتا با استفاده از موارد زیر درآمد حاصل می کنند

 • اخد کمیسیون پس از انعقاد یک قرارداد: در این نوع کسب درآمد، مشاور املاک پس از جوش دادن یک معامله بین دو نفر یک پورسانت(کمیسیون) را به عنوان حق الزحمه دریافت می نماید.
 • خرید و فروش املاک: در این نوع کسب درآمد، برخی از مشاورین املاک، املاک مناسب را خریداری می نمایند و سپس در موقعیت های مناسب به فروش می رسانند.
 • دریافت کمیسیون با معرفی مشتری: در این نوع کسب درآمد، برخی از مشاورین املاک با پیدا نمودن مشتری برای یک مشاور املاک دیگر(بزرگتر) از وی کمیسیون دریافت می نمایند.

قوانین فعلی حق‌کمیسیون اجاره و رهن برای تمام استان‌ها

برای محاسبه حق‌ کمیسیون رهن و اجاره‌ خانه، ارزش اجاره یک‌ ماه آن خانه را در نظر می‌گیرند. و به اندازه یک چهارم آن حق‌ کمیسیون از هرکدام از طرفین یعنی مالک و مستاجر دریافت می‌کنند. برای تعیین ارزش اجاره یک خانه به این صورت عمل می‌کنند: هر یک‌ میلیون تومان رهن خانه معادل ٣٠‌هزارتومان اجاره ماهانه است.

به این ترتیب خانه‌ای که با قیمت ١٠‌میلیون ‌تومان رهن و ٣٠٠‌ هزارتومان اجاره ماهانه، معامله شده است ارزش اجاره‌ای معادل ٦٠٠‌ هزار تومان دارد. اگر بخواهیم یک‌ چهارم ٦٠٠‌ هزارتومان اجاره را محاسبه کنیم، نرخ کارمزد بنگاه‌دار ١٥٠‌ هزارتومان می‌شود. به این ترتیب مالک باید ١٥٠‌هزارتومان و مستاجر نیز به همین اندازه به بنگاه‌دار پرداخت کند.

حق‌کمیسیون مصوب خرید و فروش ملک برای تهرانی‌ها

برای معاملات املاک تا ٣٠‌میلیون ‌تومان: از هر طرف معامله نیم‌ درصد ارزش ملک

برای معاملات املاک بیشتر از ٣٠‌میلیون و تا ٥٠‌ میلیون ‌تومان: نیم ‌درصد برای ٣٠‌میلیون تومان اول + ٧٥ صدم ‌درصد برای مازاد آن. یعنی اگر شما خانه‌ای خریدید که ٣١‌میلیون ‌تومان قیمت داشت، برای ٣٠‌میلیون آن نیم‌درصد + ٧٥ صدم‌ درصد یک‌ میلیون‌ تومان باقیمانده، باید حق کمیسیون بدهید.

برای معاملات املاک بیشتر از ٥٠‌ میلیون و تا ١٠٠‌میلیون ‌تومان: برای ٣٠‌میلیون اول نیم ‌درصد + ٧٥صدم ‌درصد مازاد آن تا ٥٠‌میلیون تومان + نیم‌ صدم‌ درصد برای مازاد آن. با این حساب فرمول حق ‌کمیسیون برای یک خانه ٥١‌ میلیون ‌تومانی این است نیم ‌درصد برای ٣٠‌میلیون اول+ ٧٥ صدم‌ درصد برای ٢٠‌میلیون آن+ نیم ‌درصد برای یک ‌میلیون ‌تومان باقیمانده

برای معاملات املاک بیش از ١٠٠‌میلیون ‌تومان: برای ١٠٠‌میلیون ‌تومان آن طبق بند‌های ١ و ٢ و ٣ و برای مازاد آن میزان ٢٥صدم ‌درصد به ‌عنوان کارمزد از هر طرف معامله گرفته می‌شود.

پاسخ دهید

 • جستجوی پیشرفته

  تنظیمات جستجوی بیشتر
  تنظیمات جستجوی بیشتر
 • واحد پول

 • لیست های ما

 • بازنشانی پسورد

مقایسه لیست ها